Yeni Başlayanlar İçin Ürün Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?
E-ticaret

Yeni Başlayanlar İçin Kaliteli Ürün Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Paylaşan:

Ürünlerinizin kalitesi ve firmanızın güvenirliği genellikle fotoğraf sunumunuzun kalitesine göre değerlendirilir. Yüksek kaliteli ve iyi çekilmiş ürün fotoğrafları müşterilerinizin ürüne karşı ilgisini arttırabilir. Bununla birlikte her e-ticaret mağazası sahibi, yeni başladıkları bir girişimde profesyonel bir stüdyoda ürün fotoğrafı çekmektense kendin yap ürün fotoğrafçılığı şeklinde işlerini halletmektedir.
Doğru araç ve teknikleri bildiğiniz sürece profesyonel fotoğrafçılar kadar ürün fotoğrafı çekmek elinizin altındadır. Bu yazımızda sizlere yeni başlayanlar için ürün fotoğrafı çekim tekniklerini anlatacağız. İyi okumalar…

İhtiyacınız Olan Şey: Evde Fotoğraf Stüdyosu Kurmak

E-ticaret ürünlerinizi yüksek kaliteli fotoğraflarla sergilemek ve müşterilerinize sunmak hiç satış yapamadığınız üründe bile satış yapmanızı sağlayabilir. Özellikle ürünlerinizin rakiplerinizinkilerle birlikte görüntülendiği aynı pazar yerinde veya sosyal medya gibi insanların sizinle etkileşime girdiği yerlerde geçerlidir.

Ürünlerinizin kalitesi, ürün fotoğrafçılığınızın kalitesinden etkilenmektedir. Yeni kurduğunuz bir girişimin ürün görsellerini bir stüdyoda çekmek pahalı olabilir. Ancak işi kendinizin yapmanıza olanak sağlayacak yüzlerce ürün fotoğrafçılığı aracı vardır.

Bütçeniz kısıtlıysa, kendi ürün fotoğraflarınızı çekmek için ürün fotoğrafçılığı araç ve teknikleri kullanmayı düşündünüz mü? Sandığınız kadar zor değil…

Başarılı ürün fotoğrafı çekmek için pek çok teknik ve araç vardır. Ancak size göstereceğimiz teknik genellikle pencere ışığı tekniği olarak bilinmektedir. Bütçenizin büyük bir bölümünü yüksek teknolojili ve pahalı ekipmanlara harcamanıza gerek yoktur. 10₺’lik bir ampülün yapabildiği ürün aydınlatmasını farklı bir cihazlara daha fazla bütçe harcamamaya çalışın. Zaten bir kameranız varsa ki telefon bile olabilir, bu doğal ışık kurulumunu muhtemelen 10₺ veya daha ucuza yapabilirsiniz.

1. Kamera

DSLR kamera gibi bir ekipmana ihtiyacınız yok. Aynı işlevi gören birçok telefon bile mevcuttur. Bu yüzden telefonunuz kamera açısından güzel fotoğraf çekmeyi sağlıyorsa kamera için extra bir bütçe ayırmanıza gerek kalmayacaktır. Akıllı telefon ürün fotoğrafçılığı çok yaygınlaşmış bir fotoğrafçılıktır.
Peki ürün fotoğrafçılığı için en iyi kamera hangisidir? Bunun için net birşey söylemek olanaksızdır. Çünkü elinizdeki bütçeye göre bu tamamen değişebilir. Ancak elinizde ne varsa onunla başlamanız daha sağlıklı olacaktır. Ucuz bir telefon veya kamerayla bile mükemmel fotoğraflar çekmeniz mümkündür. Burada önemli olan ışıklandırma, pozlama, şekillendirme ve fotoğraf sonrası yaptığınız işlemlerdir.

2. Tripod

Kaliteli ürün fotoğrafçılığı için kameranızı sabit tutarak çekmeniz açısından önemlidir. Çok ucuza alabileceğiniz bir tripod sayesinde kamera veya telefonunuzu sabitleyerek ürüne daha iyi odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü ürün fotoğrafı çekerken eliniz titreyebilir ve görüntü bulanıklaşabilir. Alan derinliği ve keskinliği arttırmak için küçük diyaframlarda tripod kullanmak her zaman avantajlıdır.

3. Arkaplan

Ürün renginize göre arkaplan seçimi oldukça önemlidir. Genelde beyaz bir arkaplan üzerinde ürün fotoğraflarınızı çekmeniz işinizi görecektir. Ürününüzün tek renk bir arkaplanda kalmasını sağlayarak müşterilerinizin sadece ürüne odaklanmasını sağlarsınız. Çok ucuz bir şekilde beyaz fon kartonlar veya farklı renk fon kartonlar sayesinde arkaplanınızı kolayca oluşturabilirsiniz.

3. Köpük Karton

Pencere ışığı tekniğinden yararlandığınızda pencere ışığı ile aydınlatılan ürüne ışık çarptığı anda bir tarafı gölge olacaktır. Bu gölge tarafı karanlık bırakmamak için beyaz köpük karton kullanabilirsiniz. Işığı gölgelere geri yansıtmak ve aydınlatmak için kullanılan sert ve beyaz köpük harita sonuçlar çıkarmanızı sağlar.

Alternatif olarak gölgeleri derinleştirmek için siyah köpük karton kullanabilirsiniz. Bu özellikle beyaz bir arkaplanda bir ürün çekiyorsanız kullanışlıdır. İnternetten çok ucuza tedarik edebileceğiniz beyaz ve sert köpükler bütçenizide zorlamadan mükemmel fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır.

4. Doğru Oda Seçimi

Pencereleri en büyük olan odayı seçmek sizin için daha iyi olacaktır. Daha fazla ışık alabileceğiniz pencereli odalarda ürün fotoğrafçılığı yapmak kaliteli fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır.

 

 

Bunlarada Gözat

Yorum Gönder

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır.