WordPress e-ticaret
E-ticaret Güncel

WordPress ve E-ticaret Verileri

Paylaşan:

Bir e-ticaret sitesi oluşturmak istediğinizde, Shopify gibi e-ticaret platformlarını sıkça duymuş olabilirsiniz. Peki WordPress’in e-ticaret sitelerinde, dünya üzerindeki web sitelerinde ne sıklıkla kullanıldığını ve bu pazarın ne kadarına hakim olduğunu duydunuz mu? Bugün sizlere WordPress e-ticaret verilerini ve e-ticaretin 2024 yılına kadar hangi seviyeye geleceğini konuşacağız. Şimdiden iyi okumalar…

WordPress pazar payı

W3Techs sitesine göre WordPress, internet üzerindeki tüm web sitelerinin %40’ı büyüklüğünde bir pazara sahiptir. İçerik yönetim sistemi (CMS) olan ve açık kaynaklı kodlanan WordPress yakın zamanda internet üzerindeki sitelerin yarısına sahip olacak. WordPress aynı zamanda içerik yönetim sistemi kullanan sitelerinde %64’üne sahiptir.

İçerik yönetim sistemi pazarında %64 ile birinci sırada duran WordPress’i %4.6 ile Joomla, %3.0 ile Drupal, %2.7 ile Squarespace, %2.3 ile Wix takip etmektedir. Squarespace ve Wix gibi web sitesi oluşturucu araçlar içerik yönetim araçlarından çok şey yapmış olsa da, WordPress’i yakın zamanda birincilikten indirebilme tehlikesi yoktur.

WordPress e-ticaret

WordPress’i Küçük Siteler mi Kullanıyor?

Hayır! WordPress’in pazar payının nasıl bölündüğünü derinlemesine incelememiz gerekirse BuiltWith verilerini incelememiz yeterli olacaktır. BuiltWith’e göre internette en çok trafiği olan 10.000 web sitesinin %38.03’ü WordPress kullanıyor. Yine en çok trafiği olan Top 100.000’deki web sitelerinin %35.94’ü WordPress’i tercih etmektedir. Bunu WordPress’in %40’lık genel pazar payıyla karşılaştırırsak, WordPress yüksek trafikli web siteleri arasında daha popüler olduğunu anlayabiliriz. Aynı zamanda trafiği fazla olan WordPress e-ticaret sitelerinin sayısıda hergün artmaktadır.

WordPress’in pazar payı hala artıyor mu?

Evet! WordPress’in pazar payı büyümeye devam etmektedir. Peki, WordPress ne kadar hızla büyüyor? Geçmiş yıllardaki rakamlarla başlayalım.

2017’in başında, WordPress tüm web sitelerinin %27.3’üne destek vermekteydi. Aralık 2019’a kadar WordPress, mevcut pazar payını %35.2’ye çıkardı. Nisan 2021 itibariyle %41’lik bir orana sahip olan WordPress hızını kesmeden pazar payını arttırmaya devam ettirmektedir. WordPress, son 8 yıldır pazar payını ortalama %1-4 arası arttırmaktadır. Ve yavaşlama belirtisi göstermeden bu eğilim devam ettiği müddetçe WordPress’in internet’teki tüm web sitelerinin yarısına destek vermesi uzun sürmeyecektir.

Bu grafikler, açık kaynaklı rakipleri olan Joomla ve Drupal’ın küçüldüğünü WordPress’in pazar payını arttırdığını göstermektedir. Aslında WordPress, hala büyümeye devam eden önemli bir pazar payına sahip tek açık kaynaklı içerik üretim sistemidir. Shopify, Wix ve Squarespace’de büyümeye devam ediyor ancak lider WordPress’dir.

WooCommerce Pazar Payı

WordPress’in geçmişi blog oluşturmaya dayandığından, WordPress’in diğer alanlarda (özellikle e-ticaret) ne kadar pazar payı olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir.

WordPress için en popüler e-ticaret eklentisi olan WooCommerce, BuiltWith’e göre internet’teki tüm e-ticaret sitelerinin %7’sine destek vermektedir. Bu sayı pek etkileyici olmasa da, düşük trafikli siteleri filtrelediğimizde WooCommerce’nin pazar payı aslında daha büyüktür. İnternet’teki ilk 1 milyon site arasında WooCommerce %25’lik bir pazar payıyla en popüler çözümlerden birisidir.

WooCommerce, dünya çapında en popüler e-ticaret platformlarından biridir. Web sitenizi çok güçlü bir e-ticaret mağazasına dönüştürebilecek WordPress eklentisidir. Dolayısıyla, WordPress’in arkasındaki şirket olan Automattic’in bu başarılı eklentiyi Mayıs 2015’te portföyüne eklemesi hiçte şaşırtıcı değildir.

WordPress E-ticaret Verileri

WooCommerce İçin En İyi Hosting’i bulmak

WooCommerce için iyi bir barındırma sağlayıcısı kullanmak sizi çok fazla sorundan kurtarabilir. Kaliteli ve bütçe dostu bir başlangıç için Ozatweb sizlere bu konuda destek vermektedir. Türkiye’nin en yeni nesil hosting sağlamasını Ozatweb ile elde edebilirsiniz. Yüksek performanslı donanımlar, güvenli, hızlı ve pratik desteklerimiz sayesinde en iyi e-ticaret sitesine sahip olmak sizinde hakkınız!

WordPress E-ticaret Paketleri

WordPress kullanarak harika e-ticaret siteleri elde edebilirsiniz. Ozatweb ile WordPress e-ticaret paketlerinden birine sahip olabilir ve hemen internet’ten satış yapabilirsiniz. Gelişmiş panel, gelişmiş seo özellikleri, hazır konsept temalar, hızlı ve güvenli altyapı, kargo takip sistemleri gibi birçok e-ticaret özelliği sizlere en avantajlı fiyatlarla sunulmaktadır. Şimdi Ozatweb.com sitesine girerek size en uygun paketi alıp e-ticaret yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda En iyi E-ticaret ve Blog Altyapısı WordPress Nedir?  bu yazımızada göz atmanızı önermekteyiz.

Bunlarada Gözat

Yorum Gönder

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır.