SEO-Nedir-Ne-İşe-Yarar-Faydaları-Nedir
E-ticaret Güncel

SEO Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir?

Paylaşan:

Seo Nedir? sorusunun cevabı basit anlatımıyla Search Engine Optimization Türkçe olarak ise arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. SEO, sitelerin arama motorlarının daha hızlı bulmasını, incelemesini ve anlayabilmesini sağlamaktadır. Ancak arama motorları arama sonuçlarında hile yapılmaması, suistimal edilmemesi için SEO konusunda bilgi vermezler. Ozatweb ise bu konuda sizlere yardımcı olmaktadır. Arama motorlarında öne çıkmak için gerekli işlemleri Ozatweb profesyonel ekibi tespit eder ve sitelerinizi SEO’ya göre uyumlu hale getirmektir. SEO İşlemleri kendi içinde Site İçi Seo, Site Dışı SEO ve Black Hat SEO olarak üçe ayrılmaktadır.

Site İçi SEO (on page SEO) Nedir?

Arama motorlarının (Yandex, Bing, Google) sitenizi daha iyi ve hızlı tarayabilmesi için site içerisinde yapılması gereken bazı düzenlemeler vardır. Site içerisinde yapılan bu düzenlemelere site içi seo (on page SEO) denilmektedir. Site içi seo sayesinde ön sıralara çıkmanız, müşteri sayınızı arttırmanız ve organik trafik çekmeniz sağlanmaktadır. Bunun en iyi yolu ise Ozatweb‘ten geçmektedir. Sizlere site içi SEO konusunda daima kaliteli hizmet vermekteyiz. One-page SEO işlemlerini sitenizde uygulayarak sitenizi öne çıkarmakta yardımcı olmaktayız.

On-page SEO, siteler için web optimize uygulamalarıdır. Sayfaları daha yukarı sıralara getirmek ve arama motorlarında daha fazla organik trafik kazanmayı amaçlamaktadır. On-page SEO, genellikle sayfa içi SEO uygulamaları, başlıklar, etiketler, içerik, dahili bağlantılar ve URL’leri optimize etmeyi içermektedir.

Site Dışı SEO (off page SEO) Nedir?

Site Dışı SEO, off-page SEO olarak adlandırılmaktadır. Arama motoru sonuç sayfalarında yani SERP’lerde sıralamanızı yükseltmek için kendi web sitenizin dışında gerçekleştirdiğiniz işlemleri ifade etmektedir. Site dışı sıralama faktörleri için optimizasyon bir sitenin yukarı sıralara çıkmasını, güvenirliğini ve tanınmasını sağlamaktadır. Web sitenize bağlanan veya web sitenizi tanıtan, içeriğinize backlink sağlayan diğer web siteleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Ozatweb seo paketleri ile tanıtım yazıları, backlink ve sosyal medya paylaşımlarına sahip olabilirsiniz. Sosyal medya paylaşımları, diğer sitelerden alınan tanıtım yazıları ve insanlar tarafından sitenizin paylaşılmasıyla oluşan organik trafiğe site dışı SEO denilmektedir.

SEO-Nedir-Ne-İşe-Yarar-Faydaları-Nedir

Site Dışı SEO Nedir sorusunun cevabı ise web sitenizin sıralamasını iyileştirmek, arama motorlarında taramaları hızlandırmak ve nitelikli kullanıcı sayısını arttırma anlamına gelmektedir. Bunu sağlamanın en iyi yolu ise sıralamalarda iyi olan, güvenilir ve tanınan sitelerden tanıtım yazısı ve backlink almaktır. Dışarıdan size kefil olan siteler sizinde sitenizin sıralamasını yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat Seo, arama motorlarının hizmet şartlarını ve kurallarını ihlal eden yollarla web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek için kullanılan yöntemdir. Tavsiye edilmeyen bu yöntem sitenizin ihlalden dolayı cezalandırılmasına sebep olabilmektedir. En yaygın olarak bir sayfanın arama motoru sonuç sayfalarında hizmet şartlarına uygun olmayan biçimde yapılan çalışmalardır. Black Hat Seo, web sitenizin kötü niyetli bir saldırı ve virüs nedeniyle maruz kaldığı reklamlardan oluşabilmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise bilmediğiniz ve güvensiz dosyaları sitenize yüklemenizden geçmektedir.

SEO Nasıl Uygulanmaktadır?

SEO, doğal trafik sağlamak amacıyla yapılan işlemdir. İşlek bir caddede dükkanınızın olmasındansa arama sonuçlarında öne çıkmanız daha önemlidir. Neden mi? Çünkü reklam maliyeti olmadan ücretsiz trafik çekebilirsiniz, müşterilerinizi arttırabilirsiniz ve en önemlisi nitelikli kullanıcı elde edebilirsiniz. Nitelikli kullanıcılar sitenizde vakit geçiren, yazılarınızı ve içeriklerinizi takip eden, alışveriş yapan kullanıcılardır.

SEO uygulamalarında 4 madde çok önemlidir. 1.Anahtar kelime araştırması 2.Sayfa içi SEO 3.Bağlantı Kurma 4.Teknik SEO’dur. Bu özelliklerin her biri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Anahtar kelime araştırmasıyla müşterilerinizin ne aradığını, anahtar kelimelerin size ne kadar trafik sağlayacağını ve kullanıcılar için sıralama yapmanın ne kadar zor olacağını yani rekabet oranını belirlemeniz olmalıdır. Sayfa içi SEO (on-page SEO) yukarıdaki yazımızda anlatmıştık. Sayfa içerisindeki içerikleri optimize etmeniz gerekmektedir.

Bağlantı kurma ise diğer web sitelerinden gelen bağlantılar sayesinde olmaktadır. Yani Backlink sağlamanız gerekmektedir. Muhtemelen en önemli sıralama faktörlerinden birisi Backlink’tir. Kaliteli sitelerden alacağınız Backlinkler sitenizi uçuracak! Teknik SEO, arama motorlarının (Google, Yandex) sayfalarınızı bulmasına, taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmaktır. Oldukça karmaşık olabilir ancak SEO başarısının en önemli yolu buradan geçmektedir.

Bunlarada Gözat

Yorum Gönder

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır.