Pandemide Evden E-ticaret
E-ticaret Güncel

Pandemide Evden E-ticaret Yapmanın Yolu

Paylaşan:

Önümüzdeki yıllarda belkide her şeyi değiştiren bir yıl olarak 2020 yılına bakacağız. COVID-19 krizi sırasında patlama yaşayan dijital ve e-ticaret sektörleri hiçbir yerde görülmemiş ve öngörülemeyen bir büyüme gerçekeleştirdi. Yavaşlayan ve durma noktasına gelen ekonomik faaliyetlerin arasında e-ticaret sektörü COVID-19 etkisiyle artışa geçti, dijital dönüşümü hızlandırdı ve pandemide evden e-ticaret yollarıda sorgulanmaya başlandı.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), COVID-19 krizinde e-ticaret ve dijital sektörler üzerindeki etkisinin küresel bir grafiğini paylaştı. Bu grafiğe göre e-ticaretin küresel perakende payı 2019’dan 2020’ye %14’ten %17’ye yükseldi. Örneğin Çin’de perakendenin dijital payı %19.4’ten %24.6’ya yükseldi. Peki ülkemizde de bu kadar yaygınlaşan e-ticareti evden yapmak mümkün mü? Gelin hep birlikte pandemide evden e-ticaret yapmanın yoluna bakalım…

1-Şirket Kurulumu

Pandemide evden e-ticaret yaparken vergi vermeniz zorunludur. Sattığınız dijital veya fiziksel ürün için fatura kesip, vergi vermek için şirketinizi kurmanız gerekmektedir. Vergi ödediğiniz kadar harcadığınız masraflar içinde gider göstermeniz mümkündür. Bu yüzden en basit yoluyla şahıs şirketi kurarak vergi mükellefi olabilirsiniz. E-ticaret büyüklüğünüze ve bütçenize görede anonim, limited veya komandit şirket kurabilirsiniz.

2-E-ticaret Mağazası İçin Altyapı

Kullanacağınız e-ticaret altyapısı çok önemlidir. Piyasada bulunan Shopify, WooCommerce, Opencart gibi e-ticaret altyapıları ürünlerinizi kolayca pazarlamanızı sağlamaktadır. Ozatweb Bilişim Teknolojileri bu konuda sizlere düşük bütçelerle bile kaliteli e-ticaret altyapısı sunmaktadır. Ürünlerinizi kolayca yükleyebileceğiniz, stok takibi yapabileceğiniz, müşterilerle iletişime geçebileceğiniz ve sosyal medya etkileşimlerini birlikte kontrol edebileceğiniz altyapı sunmaktadır. Ozatweb E-ticaret Paketlerine göz atmanız için buraya tıklamanız yeterlidir.

3-Tedarikçi Seçimi

Eğer ürünlerinizi kendiniz imal ediyorsanız tedarikçiye pek gerek yoktur. Ancak ürünlerinizi tedarikçiler yoluyla tedarik ederek satmak istiyorsanız seçeceğiniz firmalar güvenli ve kaliteli olması gerekmektedir. Geniş ürün yelpazesine sahip olmanız, tedarikçiye anlık ulaşabileceğiniz ve farklı tedarikçilerle çalışmanız sizin içi faydalı olacaktır.

4-Kargo Şirketleri

E-ticaret mağazanızda ürünlerinizi müşterilere yollamak için kaliteli ve ucuz kargo şirketleri tercih etmelisiniz. Piyasada bilinen kargo şirketleriyle anlaşarak size en avantajlı gelen kargo şirketini seçmeniz müşterilerinizi elinizde tutmanız için faydalı olacaktır.

5-E-ticaret Modülleri

Müşterilerinize ne kadar kolaylık sağlarsanız o kadar elinizde tutarsınız. Bu yüzden e-ticaret mağazanızdaki modüller çok önemlidir. Kargo takip sistemleri, canlı destek modülü, sosyal medya modülü ve e-ticaret mağazanızı öne çıkaracak arama motoru optimizasyonu modülü gibi seçenekler mevcuttur. Ozatweb sizin için en iyi e-ticaret altyapısını sağlamak adına kargo takip sistemi, canlı destek modülü, sosyal medya modülü, pdf fatura yazdırma modülü, WhatsApp modülü ve daha birçok modülü sunmaktadır.

6-Sosyal Medya Desteği

Ürünlerinizi sadece e-ticaret mağazanızda sergileyerek satış yapamazsınız. Her e-ticaret mağazasının kendisine ait sosyal medya kanalları vardır. Ürünlerinizi Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya kanallarında da duyurmanız gerekmektedir. Sosyal medya gücünden doğru faydanıldığı takdirde satışlarınız artacaktır.

 

Bunlarada Gözat

Yorum Gönder

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır.