melek yatırımcı nedir?
Güncel

Melek Yatırımcı Nedir? Startuplar için Finansman Kaynağı

Paylaşan:

Yeni kurduğunuz startup için bir miktar sermayeye ihtiyacınız var mı? Potansiyel bir finansman kaynağı olan melek yatırımcı nedir? şirket hissesi karşılığında işinizi finanse edecek özel ve varlıklı yatırımcılardır. İşte melek yatırımcılara genel bir bakış, bu tür küçük işletme finansmanının artıları ve eksileri, bunun girişiminiz için doğru olup olmadığı ve potansiyel yatırımcıları nasıl dahil edeceğiniz…

Melek yatırımcı nedir?

Melek yatırımcılar, küçük girişimler veya yeni kurulan şirketler için finansman kaynağı sağlayan girişimci ve akredite yatırımcılardır (asgari net değeri 1 milyon ABD doları veya yıllık geliri en az 200.000 ABD doları olanlar). Yatırım tutarları, başlangıç boyutuna ve satılan hisse yüzdesine bağlı olarak 5.000 ila 1 milyon ABD doları arasında değişebilmektedir. Melek yatırımcıların sağladığı fonlar, işletmenin kalkınmasına yardımcı olan ve şirketi destekleyen yatırımdır.

Temel Çıkarımlar

  • Bir melek yatırımcı, genellikle başlangıç aşamalarında ve kendi parasıyla yeni başlayanlara fon sağlayan yüksek mal varlığına sahip kişilerdir.
  • Melek yatırım genellikle, diğer zorlu finansman kaynaklarından daha çekici hale gelmekte ve birçok girişim için birincil finansman kaynağıdır.
  • Melek yatırımcıların girişimlere sağladığı destek, ekonomik büyümeye dönüşen inovasyonu teşvik etmektedir.
  • Bu tür yatırımlar risklidir ve genellikle melek yatırımcı portföyünün %10’undan fazlasını temsil etmez.

Melek Yatırımcıları Anlamak

Melek yatırımcılar nedir? Sorusunun cevabı kısacası girişimlerin ilk aşamalarında o girişim doğarken yatırım yapmak isteyen bireylerdir. Bu tür yatırımlar risklidir ve genellikle melek yatırımcı portföyünün %10’undan fazlasını oluşturmaz. Çoğu melek yatırımcının elinde fazla fon vardır ve geleneksel yatırım fırsatları tarafından sağlananlardan daha yüksek bir getiri oranı aramaktadır.

Melek yatırımcılar, genellikle işletmenin yaşayabilirliğinden ziyade işi başlatan girişimciye yatırım yaptıkları için, diğer kredi verenlere kıyasla daha uygun şartlar sunmaktadırlar. Melek yatırımcılar, işten elde edebilecekleri olası kârdan ziyade, girişimlerin ilk adımlarını atmalarına yardımcı olmaya odakanırlar. Esasen, melek yatırımcılar risk sermayedarlarının tam tersidir.

Yüksek Risk, Yüksek Ödül: Başlangıç ​​Yatırımının Cazibesi

Başlangıç yatırımı bazı iyi haberler ve bazı kötü haberlerle birlikte gelmektedir. Kötü haber olarak Startup‘ların %90’ı başarısız olmasıdır. Bu yüzden melek yatırımcının portföy oranı %10’undan fazlasını geçmemektedir. İyi haber olarak ise büyük bir kazanca yatırım yapmaktır. Başarısız olan tüm yatırımlarınızı telafi edebilecek ve yine de size muazzam kâr bırakabilecek girişimler ortaya çıkmaktadır. (ABD hükümeti, yeni başlayan yatırımcılara yatırım kayıplarını telafi etmelerine yardımcı olmak için vergi avantajı sağlamaktadır).

80’li ve 90’lı yıllarda, Amazon ve Microsoft gibi teknoloji devleri halka arz olduktan sonra hisse satın alan yatırımcılar kamu piyasasıda en çok değer yaratmayı oluşturdu. Ancak şimdi, değer yatırımının çoğu melek yatırım olarak yeni doğan girişimlere aktarılmaktadır.

Not: Melek yatırımcıların sıklıkla tercih ettiği belirli küçük işletme türleri mevcuttur. Bunlar, genellikle sosyal medyada çok fazla konuşulan, yeni doğmuş ve hızlı büyüyen endüstrilerdir. Elbette bu tercihler trendler kadar sık değişir ve daha geniş ekonomik olaylar melek yatırım tutumlarını da etkileyebilir.

Melek Yatırımcıları Bulmak

Melek yatırımcı arayan işletmeler, aramalarına şahsen veya çevrimiçi olarak başlayabilirler. Bir ücret karşılığında Gust gibi çevrimiçi hizmetler, yeni doğan işletmeleri potansiyel yatırımcılarla buluşturmayı teklif etmektedir. Bölgedeki melek yatırımcıları tanıyıp tanımadıklarını öğrenmek için avukatlara, muhasebecilere ve banka şubelerine de ulaşabilirsiniz. Potansiyel bir yatırımcı ile şahsen tanışmak sizi sadece bir e-posta göndermekten daha iyi bir konuma sokabilir.

Çevrimiçi veya şahsen, melek yatırımcılardan fon sağlamak zor bir süreçtir. Başarı şansı oldukça düşüktür ancak işletmenizin trendi, içeriği ve bilinirliği melek yatırımcı karşısında artı bir şanstır. Bununla birlikte bir melek yatırımcı bulamazsanız bile değerli bağlantılar kurabilir veya tavsiyeler alabilirsiniz. Bir yatırımcı mevcut iş planınızı beğenmemiş olabilir ancak birkaç yıl içinde yeni bir fikirle onlara geri dönebilirsiniz.

Bunlarada Gözat

Yorum Gönder

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır.