LinkedIn içerik pazarlaması
Sosyal Medya

LinkedIn İçerik Pazarlaması Hakkında Bilimeniz Gerekenler

Paylaşan:

LinkedIn içerik pazarlaması hakkında bilmeniz gerekenlere geçmeden önce LinkedIn sosyal platformunun 40 milyon B2B kuruluşu ve 61 milyon üst düzey influencer’a (Etlileyici Pazarlama) hizmet verdiğini belirtmek isterim. LinkedIn öncelikle bir B2B sosyal medya platformu olsa da, hem B2B hem de B2C markaları bu platformda içerik pazarlaması yapabilmektedir. B2B veya B2C kavramlarını daha iyi tanıyabilmeniz için E-commerce Nedir? E-ticaret Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı? adlı makalemize göz atmanızı öneriririz…

Hızlı LinkedIn istatistikleri

 • Öncelikli olarak LinkedIn’in B2B içerik pazarlama başarısı için ne kadar önemli olduğunu istatistiklerle konuşalım.
 • Pazarlama yöneticilerinin %91’i, LinkedIn’i yüksek kaliteli içerik bulmak için en iyi yer olarak değerlendirmektedir.
 • Tüm B2B sosyal trafiğinin %50’den fazlası LinkedIn üzerinden gelmektedir.
 • B2B pazarlamacılarının %94’ü LinkedIn’in en iyi dağıtım kanalı olduğunu savunmaktadır.
 • B2B potansiyel müşterilerinin %80’i LinkedIn’den gelmektedir.
 • Her saniye 2 yeni LinkedIn hesabı oluşturulmaktadır.
 • LinkedIn yazılarını okuyan kişilerin %45’i yöneticiler, direktörler veya mevki itibariyle yüksek kişilerdir.

İçeriğinizi LinkedIn’de Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

1. İstikrarlı paylaşım yapmaya devam edin

LinkedIn’in en az kullanılan özelliklerinden biri, LinkedIn profilinizdeki “LinkedIn Durum Güncellemesi” dir. İstikrarlı bir şekilde durum ve içerik paylaşımları hedef kitlenizin önüne çıkması için en iyi yollardan biridir. Doğru kullanılan içerik paylaşımları küçük mesajlarla büyük imzalar atabilir.
Durum güncelleme yani içerik paylaşma LinkedIn anasayfa bölümünde karşınıza çıkmaktadır. Bir güncelleme paylaştığınızda, mesajınız tüm ağ bağlantılarınızda yayınlanır. Ayrıca paylaşmadan önce içeriğinizin herkese açık olduğundan emin olun. Ayrıca gönderinizi kimlerin görebileceği bölümünden Herkes+ Twitter kısmını seçtiğinizde LinkedIn’deki herkesle birlikte Twitter’daki hedef kitlenizde görebilecektir.

LinkedIn’de Güncellemeleri Paylaşmak İçin 4 İpucu

 • İlginç makaleler, web siteleri veya videoların bağlantılarını paylaşmaktan çekinmeyin. Okuyucularınızı ve hedef kitlenizi bağlantı tıklamaya teşvik eden kelimeler kullanın.
 • İçerik paylaşımlarınıza belge ekleyin. Hedef kitleniz; kontrol listeleri, teknik incelemeler veya belge incelemekten memnun olabilir. İş arayanlar içinde özgeçmişinizi paylaşabileceğiniz harika bir yer.
 • Bazı bağlantılarınıza hedef kitlenizle alakalı bir kişi veya durumdan bahsedin. Örneğin, “@Ozatweb‘den E-ticaret paketi satın aldık ve işlerimizi yönetebileceğimiz daha kolay bir altyapıya sahibiz.” gibi bir kişi veya şirket adının önündeki “@”, okuyucunun bu kişinin LinkedIn profiline veya şirket sayfasına tıklamasını sağlar.
 • Katıldığınız etkinlikler, kazandığınız sertifikalar, bitirdiğiniz okullar ve becerilerinizi paylaşın. Hedef kitleniz sizin özgeçmişinizi bilmek ister. Paylaştığınız her bilgi sizi tanımalarına olanak sağlar.

LinkedIn’de İçerik Paylaşırken Dikkat Etmen Gereken 3 Şey

 • Kahvaltıda ne yediğinden veya kedinden bahsetmek. LinkedIn okuyucuları size yukarıda bahsettiğim gibi %45’den fazla mevki itibariyle yüksek kişilerdir. Kahvaltıda ne yediğinizden veya hobilerinizden bahsedeceğiniz bir alan değildir. Bunun için farklı sosyal platformlarda paylaşım yapabilirsiniz.
 • Spam ve sahte içeriklerden kaçınınız. Twitter’da günde 20 kez gönderi yayınlamak kabul edilebilir olsa da, LinkedIn platformu farklıdır. Spam olarak görünmekten kaçınmak için, paylaşımlarınızı günde birkaç defadan fazla olmayacak şekilde sınırlandırın.
 • Gönderi saatlerini iyi seçin. Cuma günü saat 22:00’da yayınladığınız içerikler muhtemelen pek ilgi görmeyecektir. Haftaiçinin bitiş günü ve iş saatlerinin dışında olduğu için herkes farklı şeylerle ilgilenmektedir. İçerik paylaşım planınızı, sektörünüzdeki insanların faaliyet gösterdiği saat ve günlere göre planlamalısınız.

2. LinkedIn’de bir makale yayınlayın ve paylaşın

LinkedIn’de içerik dağıtmanın bir başka güçlü yolu da makale paylaşmaktır. Artık tüm üyelerin platforma erişimi olduğu için, erişiminizi büyük oranda genişletmek için harika bir fırsat olarak hizmet etmektedir. Yazacağınız makalelerde dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Hedef kitleniz, içerik kaliteniz ve içeriğinizin konusudur. Kalitesiz bir paylaşım veya yanlış hedeflenen hedef kitleniz olduğunda bunun pek bir anlamı olmayacaktır.

3. Video içeriğini yayınlayın.

Bir video pazarlamacısıysanız, alternatif olarak önceden kaydedilmiş veya canlı video içeriğini LinkedIn’de paylaşabilirsiniz. Bir video yüklemek için tek yapmanız gereken durum paylaşma bölümüne gitmek ve oluşturduğunuz dosyayı yüklemek. Soru-Cevap veya canlı yayın gibi etkileşimi yüksek bir şey yapmayı tercih ederseniz, artık LinkedIn Live’ı kullanabilirsiniz.

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır.