Dijital Dönüşüm Nedir
E-ticaret Güncel

Dijital Dönüşüm (DT veya DX) Nedir? Covid-19 ile Dijital Dönüşüm Değişimi

Paylaşan:

Digital transformation (DT veya DX) Türkçe karşılığı olarak Dijital Dönüşüm demektir. Dijital teknolojinin bir işletmenin tüm faaliyetlerine entegrasyonuna verilen isimdir. Çalışma şeklinizi değiştirir ve müşterilerinize değer katar. Tüm faaliyetleri dijital süreçlerle değiştirerek veya eski dijital teknolojiyi daha yeni teknolojilerle değiştirerek dijital teknolojinin şirketlere benimsenmesidir. İnovasyon ve yaratıcılık sağlayan, geleneksel yöntemleri geliştiren bu dönüşümden mümkün olan en iyi şekilde yararlanmak için kurum veya kuruluşlar bu dijitalleşmeyi desteklemektedir. Ozatweb ile şirketinizi dijital dönüşüme hazırlamak çok kolaydır. Normal bir dükkan üzerinden satılan ürünlerin dijital dönüşümle internet sektörüne geçmesi normalden daha fazla satış yapmasını sağlamaktadır.

Dijital dönüşüm neden önemlidir?

Bir kurum veya kuruluş, çeşitli nedenlerle dijital dönüşümü gerçekleştirebilir. Ancak açık ara en olası neden, mecbur olmalarıdır: Bu bir hayatta kalma sorunudur. Ya dijital dönüşüme taraf olursunuz ya da bertaraf. Pandeminin ardından, bir kuruluşun tedarik zinciri kesintilerine, piyasa baskılarına ve hızla değişen müşteri beklentilerine hızlı bir aksiyon alma yeteneği kritik hale gelmiştir. Pandemi döneminde sadece e-ticaret satışları %159 artarak büyük bir rekor kırdı. Bugün, iş gücünün büyük bir kısmının uzak bir ortamda, çalışanların dijital teknoloji deneyimi ile yapması güzel durumundan işin yapılmasının tek yolu haline geldi. Sonuç olarak, e-ticaret ve dijital sektörler büyük önem kazandı.

Dijital dönüşüm alanları nelerdir?

İhtiyaç duyduğu dijital entegre ve bağlantılı olduğu dijital dönüşüm, diğerlerinin yanı sıra aşağıdakilerin dönüşümüne de faydalı olabilir:

  • Ticari faaliyetler: Pazarlama, insan kaynakları, dare, müşteri hizmetleri vb.
  • İş süreçleri: Belirli iş hedefine ulaşmak için yapılan işlemler ve faaliyetlerdir. Bu sayede iş süreci yönetimi optimizasyonu ve iş süreci otomasyonu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde müşteriye yönelik hedefler ve dahili hedeflerin bir karmasıdır.
  • İş modelleri: Pazara açılma yaklaşımı ve değer teklifinden para kazanma işini etkin şekilde dönüştürme yollarına, yeni gelir kaynaklarını ve yaklaşımlarından yararlanmaya kadar işletmelerin nasıl işlediği süredir.
  • İş ekosistemleri: Ortaklar ve paydaşların ağları düzenleyici veya ekonomik öncelikler ve gelişmeler gibi işletmeyi etkileyen bağlamsal faktörler.
  • Ekosistem ve ortaklık modelleri
  • İşletme varlık yönetimi

Dijital dönüşüm etmenleri nelerdir?

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca şirketler, yerleşiklerin ve yeni kurulan şirketlerin kesintiye uğrama potansiyelini ortadan kaldırmak için dijital dönüşüm yolculuklarına başladı.
Örneğin perakendeciler, lojistiklerini iyileştirmek ve gıda ürünlerinden güzellik ürünlerine kadar her şeyin yerel depolardan hızlı bir şekilde, mağaza konumları tükenmeden ilerlemesini sağlamak için algoritmalar geliştirerek Amazon.com’un her sektördeki yürüyüşüne yanıt veriyor. Covid-19 salgını, BT liderlerini stratejik BT yol haritalarını yenide önceliklendirmeye başladı; birçoğu video işbirliği için bulut yazılımı benimsedi ve çalışanların sosyal mesafe uygulamaları tarafından yönetilen ofislere girmesini ve kişileri takip etmesini sağlayan uygulamalar geliştirdi.
Bu tür uygulamalar, işletmelerin e-ticarete geçişler nedeniyle kesintiye uğrayan tedarik zincirlerinde ürünlerin nasıl ilerlediğini yönetmelerine yardımcı olan makine öğrenimi yazılımının daha zorlu uygulamalarıyla tamamlıyor.

Dijital dönüşüm ipuçları

İşte şirketlerin istedikleri değişimi görmek için izleyebilecekleri adımlar:
Hedefleri Belirlemek: Şu soruyu kendi içinizde yanıtlayın: Müşteriler için hangi ticari sonuçları elde etmek istiyorsunuz? İşletmenin çözmeye çalıştığı sorunu bilmenin ve hedeflerini işletmenin ulaşmaya çalıştığı sonuçla mümkün hale getirmenin BT liderlerinin görevi olduğunu söylüyorlar.
Cesur Olun: Başarılı dijital dönüşümler kurumsal ölçekte diğer şirketlerden 1,5 kat daha fazla öndelerdir. Bu aynı zamanda CIO’ların teknoloji yatırımlarından en büyük patlamayı fark etmelerine yardımcı olacaktır. Artımlı değişikliklere takılırsanız, görmüş olabileceğiniz büyük hamleyi kaçırabilirsiniz.
Gerçekçi tasarımı benimseyin: Uyarlanabilir tasarım, CIO’ların yeteneklerini yeniden farketmesi de dahil olmak üzere, dönüşüm stratejisinde aylık hatta haftalık ayarlamalar yapmasına olanak tanır.

Sözlerime son vermeden önce Ali Rıza Büyükuslu’nun Dijital Dönüşüm adlı kitabını okuyup, anlamanızı önermekteyim. Gelişen teknoloji ve yenilenen süreçler çok önemliyken, bilgi ve doğru becerilere sahip olmak her dijital dönüşüm için çok önemlidir.

Bunlarada Gözat

Yorum Gönder

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır.