CTR ve CPC Metrikleri Neden Önemlidir Dijital Pazarlamada Metrik Kullanımı
E-ticaret SEO

CTR ve CPC Metrikleri Neden Önemlidir? Dijital Pazarlamada Metrikler

Paylaşan:

Web sitesi sahiplerinin reklam kampanyaları için takip ettiği bazı metrikler (veriler) mevcuttur. İster ilk reklam kapmanyanızı başlatıyor olun, ister bir müşteri için alışveriş kampanyalarını yönetiyor olun, iyi bir dönüşüm alıp almadığınızı bilmek sizin sorumluluğunuzdadır. Birçok reklamveren, kendi reklamlarının diğer reklamlardan daha farklı tıklanma oranına, maliyetlerine ve dönüşüm oranlarına sahip olabileceğini keşfettiklerinde şaşırabilirler. Peki, reklam kampanyanlarınızın sektörünüzde nasıl performans göstermesini beklersiniz? Sizlere bugün  Ozatweb olarak reklam kapmanyalarında ki en önemli iki metrik olan CTR ve CPC Metrikleri nedir, ne işe yarar ve bu metriklerin önemini anlattık. İyi okumalar…

Veriler neden önemlidir ve ne işe yaramaktadır?

Reklamverenler, Google Ads ile verdikleri reklamların dönüşüm oranlarını, tıklanma sayılarını, maliyetini, tıklama başına maliyeti, ortalama işlem maliyetini, aylık bütçe oranları gibi birçok veriye ihtiyaç duymaktadır. Bu veriler sayesinde reklamlarını optimize eder ve dönüşüm oranını arttırır, maliyeti düşürür. Kısacası rakip firmaların reklamlarına kıyasla çalışılan anahtar kelimeye göre, bütçeye göre, rekabete göre ve reklam kalitenize bağlı olarak bu dönüşüm oranlarını arttırmayı hedeflemektedir.CTR ve CPC Metrikleri nitelikli kullanıcı sayısını arttırmak, müşteri sayısını arttırmak, tıklanma oranını arttırmak, maliyeti düşürmek gibi işlere yaramaktadır.

CTR (Tıklanma Oranı) Nedir?

İnternet pazarlamacılığında CTR (Tıklanma Oranı), reklamverenlerin reklamlarında aldığı tıklanma sayısını gösterim sayısına bölen bir ölçüdür. Yüksek bir tıklanma oranına ulaşmak, PPC (Tıklanma Başına Maliyet) başarınız için çok önemlidir. Çünkü hem kalite puanınızı hem de arama reklamınızı her tıkladığında ne kadar ödediğinizi doğrudan etkilemektedir. Reklamınızı görüntüleyen ve ardından gerçekten reklamınıza tıklayan kişilerin yüzdesine TO denir.

(Reklamın Toplam Tıklanması / Toplam Gösterim Sayısı = Tıklanma Oranı)
Genel olarak, tıklanma oranınızı PPC hesabınızın gösterge tablosunda görüntüleyebilirsiniz. Yüksek bir TO, reklamınızı görenlerin yüksek bir yüzdesinin ona tıkladığı anlamına gelmektedir.

CTR (Tıklanma Oranı) Neden Önemlidir?

Tıklanma oranı (TO), kalite puanınızı doğrudan etkilediği için reklam hesabınız açısından önemlidir. Google Ads ve diğer arama motoru pazarlamacılığı platformları, yüksek alaka düzeyi sunan reklamlar için fiyat indirimleri sunar. Yüksek tıklama oranları, yüksek kalite puanlarını tetiklemektedir. Yüksek kalite puanları, daha düşük maliyetlerle reklam konumunu iyileştirmenize veya korumanıza olanak tanır.
Ek olarak, ilgili sorgularda reklam yaparsanız, yüksek bir tıklama oranına ulaşmak, teklifinize mümkün olan en yüksek sayıda insanı yönlendirdiğiniz anlamına gelir.

Bir anahtar kelimeniz işletmenizle alakalı değilse veya satış, potansiyel müşteri, marka tanınırlığı sağlamayacaksa, o terim için tıklanma oranı aslında yüksek olsa bile kötü bir sonuçtur. Çünkü:
Her tıklama için ücret ödersiniz.
Çok sayıda tıklama, çok fazla reklam harcaması
Çok yüksek fiyatlı anahtar kelimeler için oluşturulan reklamlar dönüşüm sağlasalar bile kâr getirmeyecektir.

CPC (Tıklama Başına Maliyet) Nedir?

Tıklama Başına Maliyet (TBM), reklamlarınız için her tıklama başına ödemeyi (PPC) ifade etmektedir. PPC metin reklamlarınızdan veya görüntülü banner reklamlarınızdan birine tıklama, ziyaret veya alışveriş dönüşüm etkileşimini temsil etmektedir. Bu dönüşümler, bir reklamveren olarak satın aldığınız şeydir, bu nedenle iki faktöre dikkat etmelisiniz:
Bu tür dönüşümlere ihtiyacınızın olduğu ve
Bu dönüşümler için ne kadar ödediğin.

Bir reklamveren olarak, tıklama başına maliyet (TBM) her zaman maksimum teklifinizden düşük veya ona eşit olacaktır. Çünkü bu belirli bir süre boyunca bir dizi rakibe verilen tekliflerin ortalamasıdır. Google’ın reklam açık arttırmasının çalışma şekli nedeniyle, gerçek tıklama başına maliyetiniz hem sizin hem de en yakın rakibinizin reklam sıralamasından, maksimum teklifinden ve puanından büyük ölçüde etkilenmektedir.

CPC (Tıklama Başına Maliyet) Neden Önemlidir?

Tıklama başına maliyet, ücretli reklam kampanyalarınızın mali başarısını ve reklamınızın size ne kadara mal olacağını belirleyeceği için önemlidir. Her işlem için fazla veya eksik ödeme yapıyor olsanız da, tıklamalar için ne kadar ödediğinize, ne tür bir kaliteye sahip olduğunuza göre belirlenir.
Kampanyalarınızın genel başarısı, tıklamalar için ne kadar ödediğinize ve tıklamalardan gelen trafiğin kalitesine göre belirlenmektedir. Tıklama başına maliyet hem kaliteniz için hemde bütçe yönetimi için önemli bir metriktir.

Bunlarada Gözat

Yorum Gönder

E-posta hesabınız paylaşılmayacaktır.